7 клас

ПРАКТИЧНА РОБОТА

"Виконання обчислень за даними електронної таблиці. Вбудовані функції."

Практична робота №8
Табличний процесор. Обчислення в електронних таблицях
Вправа 1. Робота з вбудованими функціями.
Проаналізуй роки життя українських класиків
1.                    Відкрийте файл Практична робота 8.xlsx,
2.                    Відкрийте Аркуш Обчислення.
3.                    Внесіть дані у клітинки C3:D6 Роки життя під фотографіями. (0,5)
4.                    У клітинку Е3 введіть відповідну формулу.(0,5)
5.                    Скопіюйте формулу у діапазон Е4:Е6. (0,5)
6.                    У клітинки Е8, Е9, Е10 вставте відповідні  вбудовані функції. (1)
Додатково: Залийте рядки кольором, відповідно до результату.(найбільше років- зелена заливка, найменше років – червона, середній вік –жовта) (1)
Вправа 2. Робота з математичними виразами.
Досліди творчу спадщину  Івана Франка. Визнач скільки окремих видань у письменника та скільки книг видавалося за рік, якщо врахувати, що активній творчій діяльності  Франко віддав 40 років свого життя.
1.Відкрий сторінку Твори Франка.
2.У клітинку С9 введи формулу, яка обчислить загальну кількість окремих книг, яку  видав автор. (0,5)
3.У клітинку С10 введи формулу, яка зробить відповідні розрахунки до умови, яка записана у клітинці В10. (1)

Вправа 3. Робота з формулами.
Франко – перекладач
1.     Відкрий сторінку Переклади.
2.     Додай дані в клітинку F4.(0,5)
3.     Введи формулу в клітинку E9. (1)
4.     Введи формулу в клітинку E10. (1)


Вправа 4. Розрахунок
Розрахуй скільки часу потрібно учневі, щоб вивчити вірш Франка «Гримить! Благодатна пора наступає…» Розрахунок виконай за умови, що перший рядок учень вивчає за хвилину, а для вивчення кожного наступного рядка потрібно на 10% більше часу, ніж для попереднього.
1. Відкрий сторінку Вірш.
2.Проаналізуй скільки у вірші рядків (Назву, автора та рік не враховувати) (0,5)
3. Подумай! Яку формулу потрібно увести у клітинку В5, щоб визначити скільки часу потрібно на вивчення  коженого  наступного рядка. (1)
4.Скопіюй формулу  у клітинки В6:В15. (0,5)
5.Введи формулу у клітинку В16, яка визначить скільки усього часу потрібно для вивчення відша. (0,5)
7.У клітинку В18 введи формулу, яка показала б результат у годинах. (1)
8.У клітинку В19 введи формулу, яка показала б результат у хвилинах. (1)

.
Збережіть роботу у папці Практична 8 на Робочому столі під іменем Практична 8 (прізвище).
 Продемонструйте результати роботи вчителю
Вимкніть комп’ютер, на вимогу вчителя.
Гарного Вам настрою!





Додаткове завдання Кросворд http://LearningApps.org/watch?v=pm1w2ydat16







Для повторення та закріплення матеріалу

1.Повторити параграфи 11-17
2.Дати відповіді на усі запитання параграфів 20-24
3.У онлайн підручнику пройти уроки 13, 14, 19, 20

Повторення вивченого 

Алгоритми з повторення та розгалуженням

Алгоритми можуть подаватися багатьма способами.
Словесна форма подання алгоритму — запис алгоритму у вигляді послідовності команд, кожна з яких має свій порядковий номер і записана людською мовою спілкування.
Також, є ще графічна форма подання алгоритму — подання алгоритму блок-схемою. У цьому випадку кожну вказівку записують у зображенні геометричної фігури (блоці) певного вигляду. Блоки з’єднують між собою стрілками, які вказують напрям переходу до виконання наступної вказівки.
Стрілками блок-схемах вказують переходи між кроками виконання.
Базові структури алгоритмів (керуючі структури) – це способи керування процесом обробки даних
Існує три базові структури алгоритмічної конструкції:
1. Лінійні алгоритми (слідування) – ми з ними знайомі з 6 класу;
2. Умова (розгалуження);
3. Цикли (повторення).
Основні елементи схем алгоритму.
Розгалуження (вибір). Операція розгалуження — це вказівка виконати одну з двох команд: команду 1 або команду 2 залежно від істинності чи хибності деякого твердження (логічного виразу). Якщо твердження правильне, то виконується команда 1 і на цьому виконання операції розгалуження закінчується. Якщо ж твердження хибне, то виконується команда 2  і на цьому виконання операції розгалуження закінчується. 


Окремим випадком розгалуження є неповне розгалуження, коли у разі хибного твердження ніякі операції в розгалужені взагалі не виконуються.
Повне розгалуження завжди можна подати у вигляді слідування двох неповних.
Твердження може бути утворене з інших тверджень за допомогою логічних операцій НЕ, І, АБО, а замість команди 1 чи 2 може бути декілька команд, які називаються серією команд.
Повторення (цикл). Розрізняють два типи циклів — цикл-ПОКИ і цикл-ДО.
У структурі цикл-ПОКИ для виконання операції повторення спочатку треба визначити, істинне чи хибне твердження. Якщо твердження істинне, то виконують команди і знову повертаються до визначення істинності твердження. Якщо твердження хибне, то виконання команд вважається закінченим. Отже, поки твердження істинне, потрібно повторювати виконання команд і повертатися до визначення істинності твердження.



 
У структурі цикл-ДО спочатку виконуються команди, а потім визначається істинність твердження. Якщо твердження хибне, то знову виконуються команди  і визначається істинність твердження. Якщо твердження істинне, то виконання вказівки вважається закінченим. Отже, виконання команд і визначення істинності твердження повторюються до настання істинності.
У структурі цикл-ПОКИ операція може не виконуватись жодного разу. У структурі цикл-ДО операція буде виконана принаймні один раз.
Кожна з операцій, наприклад, операція перевірки істинності твердження, у свою чергу, може бути подана як сукупність більш простих операцій, об’єднаних у структури розглянутих типів.

Умовою називається таке речення, на яке можна дати відповідь "так" чи "ні". Як правило, кажуть, що в першому випадку (коли ми відповіли на речення "так") умова являється істиною, а в другому хибною. 

Табличний процесор

1.Електронні таблиці (табличні процесори) – це прикладне програмне забезпечення спільного призначення, яке використовується для обробки даних, представлених у табличній формі . Електронна таблиця (ЕТ) дозволяє зберігати в табличній формі велику кількість вхідних даних, результатів, а також зв’язків (алгебраїчних і логічних співвідношень) між ними. При зміні вхідних даних всі результати автоматично перераховуються і заносяться в таблицю. Такі таблиці можна переглядати, змінювати, записувати на носії зовнішньої пам’яті для зберігання, роздруковувати на принтері.
Таблиця – це форма організації даних по рядкам і стовпцям.
ЕТ – комп’ютерний еквівалент звичайної таблиці.
Табличний процесор – це комплекс програм, призначений для створення і обробки електронних таблиць.
В комірках таблиці.
Документ електронної таблиці називається робочою книгою. У кожному документі може розміщуватися від 1 до 255 таблиць – робочих аркушів. Документ Excel зберігається у файлі з будь-яким ім’ям і розширенням . xls.
ЕТ складається із горизонтальних полос – рядків і вертикальних полос – стовпців. На перетині рядка і стовпця знаходиться комірка. Декілька суміжних комірок – це діапазон комірок. Комірка, виділена рамкою, є поточною коміркою. Кожен об’єкт електронної таблиці має свою адресу. Адреса рядка (ім’я, назва) – це число від 1 до 65 536, адреса стовпця(ім’я, назва) – буква латинського алфавіту (всього може бути 256 стовпців, напр. A, B, C,…,IV ). Адреса комірки складається з імені стовпця (на першому місті) та імені рядка (напр. A1, F123, AC72). Адреса діапазону складається з координат протилежних кутів.
Усі команди використовуються тільки для поточної комірки (діапазону комірок).
Електронні таблиці дають змогу працювати з трьома основними типами даних:
• число
• текст
• формула.
Числа в електронних таблицях Excel можуть бути записані в звичайному числовому або експоненціальному форматі, наприклад: 195,2 або 1,952Е + 02. За умовчанням числа вирівнюються в осередку по правому краю. Це пояснюється тим, що при розміщенні чисел один під одним (у стовпці таблиці) зручно мати вирівнювання по розрядах (одиниці під одиницями, десятки під десятками і т. д.).
Текстом в електронних таблицях Excel є послідовність символів, що складається з букв, цифр і пропусків, наприклад запис «32 Мбайт» є текстовими. За умовчанням текст вирівнюється в осередку по лівому краю. Це пояснюється традиційним способом листа (зліва направо).
Формула повинна починатися із знаку рівності і може включати числа, імена осередків, функції (Математичні, Статистичні, Фінансові, Дата і час і т. д.) і знаки математичних операцій. Наприклад, формула «=А1+В2» забезпечує складання чисел, що зберігаються в осередках A1 і В2, а формула «=А1*5» — множення числа, що зберігається в осередку A1 на 5. При введенні формули в осередку відображається не сама формула, а результат обчислень за цією формулою. При зміні початкових значень, що входять у формулу, результат перераховується негайно. Результат і аргументи використовуваних функцій знаходяться в елементах електронної таблиці. Табличний процесор володіє гнучким механізмом завдання і редагування значень елементів електронної таблиці, а також допускає створення власних програм по обробці даних. Функції виконуються не тільки над значеннями конкретних осередків, але і над набором осередків із заданого діапазону. Кожен осередок має свою назву, складену з назви стовпця і рядка, а діапазон задається назвами лівою верхньою і правою нижньою елементів таблиці.
Використання табличного процесора дозволяє не тільки визначити результат на основі початкових даних, але і знайти початкові значення, необхідні для отримання необхідного результату.
Абсолютні і відносні посилання
У формулах використовуються посилання на адреси осередків. Існують два основні типи посилань:
• відносні
• абсолютні.
Відмінності між ними виявляються при копіюванні формули з активного осередку в інший осередок.
Відносне посилання у формулі використовується для вказівки адреси осередку, що обчислюється щодо осередку, в якому знаходиться формула. При переміщенні або копіюванні формули з активного осередку відносні посилання автоматично оновлюються залежно від нового положення формули. Відносні посилання мають наступний вигляд: A1, B3.
Абсолютне посилання у формулі використовується для вказівки фіксованої адреси осередку. При переміщенні або копіюванні формули абсолютні посилання не змінюються. У абсолютних посиланнях перед незмінним значенням адреси осередку ставиться знак долара (наприклад $А$1).
Якщо символ долара стоїть перед буквою (наприклад: $А1), то координата стовпця абсолютна, а рядки — відносна. Якщо символ долара стоїть перед числом (наприклад, А$1), то, навпаки, координата стовпця відносна, а рядки — абсолютна. Такі посилання називаються змішаними.
Хай, наприклад, в осередку С1 записана формула =А$1+$В1, яка при копіюванні в осередок D2 набуває вигляду =В$1+$В2. Відносні посилання при копіюванні змінилися, а абсолютні — ні.
Іменування комірок
Всяка комірка в Microsoft Excel має свою адресу – номер стовпця, де вона знаходиться і номер рядка. Наприклад, комірка, що знаходиться на перетині рядка 8 і стовпця С має адресу С8. Адреси комірок також називають ще іменами комірок. Щоби уникнути плутанини, нижче, ми будемо називати адресами лише імена утворені в описаний вище спосіб.
Нехай в комірці А1 знаходиться ціна одного виробу, а в комірці А2 – закуплена кількість виробів. Щоби в комірці А3 підрахувати сумарні витрати на закупку, слід в цій комірці записати формулу =А1*А2. Якщо дивитись на саму формулу, то з неї безпосередньо не можна встановити, що за величини знаходяться в комірках А1 і А2. Якщо формула не така проста, а більш складна, то легко заплутатись. Тому, у ряді випадків, більш зручним є присвоєння коміркам імен. Імена комірок можна вибирати у відповідності зі змістом величин, що в них знаходяться. При записі формул використання імен надає формулам прозорості. Так, присвоївши в розглянутому вище випадку, комірці А1 ім’я Ціна, а комірці А2 – ім’я Кількість, можна записати формулу в комірці А3 як =Ціна*Кількість. В цьому випадку, ми уже з вигляду формули можемо сказати, які величини в неї входять.
Щоби присвоїти ім’я комірці, слід:
· виділити потрібну комірку, встановивши на неї вказівник миші і клацнувши лівою клавішею миші
· в поле Ім’я ввести нове ім’я комірки (мал. 5). На малюнку в полі Ім’я знаходиться адреса комірки, де знаходиться табличний курсор, – А1
· натиснути клавішу Enter.
Можна присвоїти комірці ім’я і у інший спосіб – використовуючи діалогове вікно Присвоїти ім’я. Для цього слід:
· помістити курсор у комірку, якій необхідно присвоїти ім’я
· з головного меню вибрати Вставка Þ Ім’я Þ Присвоїти. В результаті на екран виводиться діалогове вікно Присвоїти ім’я
· набрати нове ім’я в полі Ім’я, після чого клацнути на клавіші Добавити
· натиснути клавішу ОК.
Для зміни імені комірки, спочатку необхідно видалити старе ім’я комірки. Для цього потрібно:
· помістити курсор у комірку, ім’я якої потрібно змінити
· з головного меню слід вибрати Вставка Þ Ім’я Þ Присвоїти. В результаті на екран виводиться діалогове вікно Присвоїти ім’я
· клацнути мишею на імені, яке потрібно замінити, а потім на кнопці Видалити
· ввести нове ім’я в полі Ім’я, після чого клацнути на кнопці Добавити
· клацнути на кнопці ОК.
Дані в ЕТ бувають різних типів, наприклад: число, текст, формула.
Вводити дані можна безпосередньо до комірки, а можна і в рядок формул. Дані вводяться в основному з клавіатури або з використанням інших методів (копіювання, перетягування, автозаповнення і т. д.)
Для введення даних в комірку ЕТ слід:
-            виділити комірку
-            ввести дані
-            зафіксувати введення, натиснувши клавішу Enter.
Процес редагування (зміна даних у комірках) дуже простий. Наприклад, один з прийомів:
-            активізуйте комірку
-            виконайте подвійне клацання по комірці або натисніть F2 (з’явиться курсор)
Для редагування у рядку формул :
-            активізуйте потрібну комірку
-            клацніть у рядку формул і змініть дані.

Істотно спростити введення даних до ЕТ можна за допомогою авто заповнення, що забезпечує заповнення комірок даними з визначених послідовностей, передбачених в Excel.

2. Переміщення і копіювання даних.
Операції переміщення і копіювання даних можуть здійснюватися в Excel за допомогою двох стандартних засобів  - це DragandDrop і буфер обміну. Крім того, для копіювання в Excel передбачений спеціальний засіб – маркер заповнення.
v    DragandDrop – це найпоширеніший спосіб переміщення і копіювання даних
-            виділити первинний діапазон комірок
-            навести покажчик миші на жирну рамку межі діапазону
-            натиснути ліву кнопку миші для переміщення (ліву кнопку миші і Ctrl для копіювання)
v       Буфер обміну (розповідь дітей)
v       Маркер заповнення
-            виділити первинну комірку
-            навести покажчик миші на маркер заповнення
-            перетягнути маркер заповнення до цільових комірок і відпустити кнопку миші.

3. Форматування.
Форматування – це зміна зовнішнього вигляду об’єкту (комірки) без зміни його інформаційного наповнення (даних)
Під форматом комірок у Excel розуміється дуже великий набір параметрів. Перші параметри задають спосіб відображення змісту комірки (шрифт, зображення тексту, колір літер, вирівнювання в комірці і т. д.). Інші параметри визначають формат самої комірки (розмір, заливання комірки, обрамлення і т. д.). До параметрів форматування в Excel належить також формат даних.
Розглянемо коротко основні формати даних передбачені в Excel.
Переглянемо список цих форматів, обравши команду Формат – Комірки. У відповіді з’явиться діалог Формат Комірки, у якому буде розкрита за замовчуванням вкладка Число.
Коли ви вводите дані до комірки, за замовчуванням використовується загальний числовий формат. У цьому форматі можна вводити ціле число, десяткові дроби, а також число в експоненціальній формі (використовується для скорочення запису у разі великої кількості розрядів).

Висловлювання п.11.

Дай відповіді на запитання та надішли вчителю на електронну пошту.
1.Які базові структури алгоритмів використовуються при побудові  алгоритмів?
2.Які бувають висловлювання? Наведи приклади.
3.Де використовують висловлювання? Наведи приклади.
4.Як визначається істинність висловлювання?
5.Як створюються складені висловлювання? Коли використовують складені висловлювання?
6.Чим умовні висловлювання відрізняються від інших?


Алгоритми з повторенням п.12

1.Які команди в середовищі Скретч використовують при створені циклічних алгоритмів?
2.Як у середовищі Скретч реалізувати повторення команд визначену кількість разів?
3.Структуру повторення якого виду можна створити за допомогою команди Завжди?
4. Як зупинити виконання команди Завжди?
5.Чим відрізняється команда Завжди від команди Повторити К?


Алгоритми з розгалуженням п.14

1.Чим відрізняється повне і неповне розгалуження?
2.Якою командою в середовищі Скретч реалізовано розгалуження повної форми?
3.Якою командою в середовищі Скретч реалізовано розгалуження неповної форми?
4.Як у середовищі Скретч можна задати умови?

Дати відповіді на запитання:
1.                Що таке розгалуження?
2.                Які існують форми розгалуження?
3.                Скільки умовних операторів можна вставити один в одного?
4.                У чому різниця між повною і неповною формами розгалуження?

5.                Для чого використовують умовні оператори?
6.                Які типи алгоритмів ви знаєте?

Немає коментарів:

Дописати коментар